Home Hardware Co je NFC a jak funguje? Přečtěte si vše o této technologii

Co je NFC a jak funguje? Přečtěte si vše o této technologii

by ona
0 comments

Technologie near field communication, zkráceně NFC, slouží například při bezdotykových platbách. Její využití je však mnohem širší.

Pokladní vám nablokuje nákup, na platebním terminálu se ukáže výsledná částka a vy zaplatíte, aniž byste museli z tašky nebo kabelky vybírat peněženku s platební kartou.

Místo ní k terminálu přiložíte váš chytrý telefon nebo chytré hodinky vybavené technologií NFC. V tom momentě proběhne platba přesně tak, jako byste měli v ruce svou platební kartu.

Za usnadnění běžné denní činnosti můžeme poděkovat technologii Near field communication (zkráceně NFC), kterou dnes naleznete již v skoro každém novém smartphonu a v každých lepších chytrých hodinkách a fitness náramcích.

Co je NFC a jak funguje?
Technologie Near field communication je určena pro bezkontaktní komunikaci na krátkou vzdálenost do několika centimetrů mezi dvěma zařízeními. Pro přenos dat využívá specifickou frekvenci s rychlostí datových přenosů od 106 až po 424 kbit/s.

NFC naleznete v různých produktech, od chytrých telefonů přes tablety, hodinky, sluchátka, fotoaparáty, notebooky až po platební terminály a různé klíčenky či nálepky.

Na rozdíl od technologie Bluetooth a Wi-Fi může být jedno ze zařízení pasivní, tedy bez vlastního zdroje energie. Tehdy aktivní zařízení generuje radiofrekvenční pole, napájející pasivní zařízení.

Díky této technologii proto nepotřebují vlastní napájení různé NFC nálepky a platební karty, přičemž aktivní zařízení z nich dokáže data nejen číst, ale mohou spolu také komunikovat.

Velkou výhodou je také rychlost a jednoduchost spojení. Z pohledu majitele zařízení je třeba jen aktivovat v něm technologii NFC a přiložit zařízení k druhému na krátkou vzdálenost.

Komunikace se spouští automaticky po přiložení, bez nutnosti složitého párování a zadávání bezpečnostních kódů. Spotřeba energie je extrémně nízká, takže se nemusíte obávat vybití baterie.

Využití NFC
Technologie NFC není hudbou budoucnosti, dnes je již dostatečně rozšířená a nalézt ji můžete i levných zařízeních či doplňcích. NFC nám usnadňuje občas zbytečně složité párování dvou zařízení, s pomocí tagů a speciálních klíčenek zjednodušuje život a co je nejhlavnější, přináší bezkontaktní platby do chytrých telefonů a hodinek.

NFC platby
Nejrozšířenějším využitím NFC jsou bezkontaktní platby s pomocí chytrých telefonů a hodinek. Dnes platbu mobilem podporuje většina bank na světě a postupně přibývají ty, které si rozumějí is chytrými hodinkami.

Po počátečním nastavení platební karty jsou platby extrémně jednoduché, ve většině případů stačí odemknout zařízení a přiložit jej k platebnímu terminálu. Platba proběhne automaticky na každém terminálu, který podporuje bezkontaktní platby.

NFC v mobilních telefonech
Technologie NFC je výhradou jen dražších chytrých telefonů, svou cestu si našla i do cenově dostupných modelů. Nejlevnější chytrý telefon s NFC si koupíte už za méně než sto eur. Takže pokud si nevybíráte z opravdu levných modelů, váš nový mobil bude vybaven technologií Near field communication.

Pro správné fungování si funkci NFC ve svém Android smartphonu nezapomeňte zapnout, bude vás o tom informovat malá ikonka v horní části displeje. U iPhonů je aktivní automaticky, využívá se zatím hlavně pro platby a tagy.

NFC tagy či nálepky
Vypadají jako klasické nálepky nebo klíčenky, ale skrývají v sobě malý čip. Tagy a nálepky s NFC mají široké využití, přičemž jejich cena je nízká. Můžete je umístit prakticky kamkoli a záleží na vaší představivosti, jak je využijete.

Například namísto diktování hesla na Wi-Fi hostům, jim jen podáte NFC tag. Jeden si umístěte do ložnice a večer po přiložení telefonu se vám automaticky změní nastavení tak, aby vás chytrý telefon nevyrušoval.

V automobilu si NFC tagy naprogramujete, aby vám automaticky spárovaly Bluetooth s automobilem, spustily navigaci v telefonu a vybraly oblíbenou hudbu.

NFC v dalších produktech
Auta, dveře, fotoaparáty, různé reproduktory, sluchátka, možnosti dalšího využití NFC jsou opravdu velké. Kromě chytrých telefonů a hodinek se tato cenově dostupná technologie rozšířila nejen do celého spektra spotřební elektroniky, ale také do zařízení, kde byste ji zřejmě nečekali.

Věděli jste například, že NFC už najdete také v prstenech? Můžete si dát vyrobit stovky NFC nálepek nebo dokonce i vizitku. NFC vám může odemknout dveře, případně s ní ovládnete chytrou domácnost.

NFC v herním segmentu
Nehledě na příslušenství, jako jsou sluchátka, NFC technologie nedokázala dlouhá léta najít své uplatnění v hraní v širším pojetí. Nintendo 3DS, Wii, Wii U a Switch úspěšně využívají NFC pro své postavičky Amiibo, zajímavé hlavně pro skutečné fanoušky konkrétních her.

Kromě toho vznikly ještě dvě univerzální série her Disney infinity a Skylanders, určené pro herní konzole Nintenda, Microsoftu a Sony. Svoji největší slávu už mají dávno za sebou a zatím to nevypadá, že bychom se dočkali něco nového.

Totéž platí i pro mobilní platformy, které mohou těžit právě z toho, že NFC naleznete v každém normálním chytrém telefonu a tabletu. Ani jeden z pokusů nedopadl úspěšně a v herním segmentu je NFC jen často nevyužitelným doplňkem.

Platby mobilem a hodinkami pomocí NFC
Oba v současnosti nejrozšířenější systémy Android a iOS plně podporují bezkontaktní platby chytrými telefony vybavenými NFC technologií. Banky pochopily potřeby svých klientů a po platbách chytrými telefony hromadně přidávají podporu pro platby chytrými hodinkami.

Ale zatímco u chytrých telefonů je situace poměrně jednoduchá díky přítomnosti jen dvou rozšířených služeb (Apple Pay a Google Pay), tak u hodinek si podporu od své banky ověřte dopředu. To, že jsou hodinky vybaveny technologií NFC, totiž ještě neznamená, že s nimi můžete platit na Slovensku.

Jak platit přes NFC?
Samotná platba je jednoduchá, z kapsy vytáhnete svůj iPhone, dvakrát rychle po sobě stisknete tlačítko zapnutí a na displeji se vám zobrazí přednastavená platební karta. Pokud jich máte nastaveno více, tak si jen vyberete tu správnou a chytrý telefon přiložíte k platebnímu terminálu.

Na stejném principu fungují platby iu chytrých telefonů se systémem Android. Zde však závisí na konkrétním výrobci a modelu, jak umožní rychlé spuštění aplikace na platbu kartou.

Jak si nastavit NFC platby pro iPhone
Spusťte aplikaci Wallet nebo v nastavení vyberte položku Wallet a Apple Pay.
Klepněte na Přidat kartu / ikonu + a následně na tlačítko Pokračovat.
Ze seznamu si vyberte svou banku.
Nasnímejte svou kartu fotoaparátem, ale zadejte ručně požadované informace.
Ověřte svou kartu (ve většině případů kódem z SMS zprávy).

Jak si nastavit NFC platby pro Android
Spusťte aplikaci Google Pay.
Klepněte na tlačítko Přidání karty a vyberte si typ své karty.
Zadejte číslo své platební karty, její platnost a CVC číslo.
Vyplňte svou fakturační adresu.
Ověřte svou kartu (ve většině případů kódem z SMS zprávy).

Jak si nastavit NFC platby pro hodinky Fitbit
Spusťte aplikaci Fitbit na svém chytrém telefonu.
Klepněte na ikonku svého profilu a následně na ikonu svých hodinek.
Ťukněte na položku Wallet a tlačítko Get Started.
Vytvořte si PIN.
Vyplňte informace o své platební kartě.
Ověřte svou kartu (ve většině případů kódem z SMS zprávy).

Jak si nastavit NFC platby pro hodinky Apple Watch
V nastavení vyberte položku Wallet a Apple Pay.
V části Platební karty na vašich hodinkách klepněte na Přidat kartu a následně na Pokračovat.
Vyberte si ze seznamu karet a zadejte požadované informace.
Ověřte svou kartu (ve většině případů kódem z SMS zprávy).

Jsou NFC platby mobilem a hodinkami bezpečné?
Při bezkontaktních platbách s pomocí NFC technologie je použito více bezpečnostních prvků. Nemusíte se tak bát, že by vás někdo bez vašeho vědomí obral o peníze například cestou v MHD, nebo během běžného používání chytrého telefonu.

Hlavním bezpečnostním omezením je vzdálenost, při které zařízení mezi sebou komunikují. Ta se totiž počítá na centimetry, pro zvýšení dosahu jsou zapotřebí speciální zařízení. Útočník by proto musel být ve vaší těsné blízkosti.

Samotný platební proces musí iniciovat vaše zařízení, není tedy možné provést platbu jen pouhým přiložením platebního terminálu k vašemu chytrému telefonu, nebo vašim hodinkám.

Během platby NFC navíc není možné zjistit informace o vaší platební kartě, protože se mezi terminálem a vaším zařízením nepřenášejí.

„Platby jsou realizovány prostřednictvím jednoznačného identifikátoru, takzvaného tokenu. Zjednodušeně si můžeme představit, že každá platba je jakoby realizována kartou na jedno použití,“ vysvětlil v roce 2019 pro SME Peter Ivanka, odborník na digitální bankovnictví ze společnosti Softec.

Nejlepší aplikace pro práci s NFC
Pro obě platformy od Google a Apple je dostupných několik zajímavých aplikací. Některé jsou jednoúčelové, jiné univerzální, určené pro pokročilé uživatele více NFC doplňků.

Před tím, než se rozhodnete investovat do konkrétních produktů a aplikací, si nezapomeňte detailně prostudovat jejich možnosti a dostupnou konkurenci. U NFC aplikací musíte být navíc obezřetní a stahovat jen produkty ověřených vývojářů.

Stahovat aplikace mimo oficiální obchody je velké riziko, proto využívejte pouze ověřené zdroje od známých výrobců. V opačném případě mohou útočníci nainstalovat do vašeho zařízení škodlivý kód.

Pro majitele chytrých telefonů se systémem Android je NFC Tools jedno z nejlepších řešení, při kterém se vyplatí i placená Pro verze. Umožní vám nejen číst NFC tagy, nálepky a karty, ale také je zapisovat. Používání je přitom velmi jednoduché a zvládne jej i technicky méně zdatný uživatel.

Na své tagy můžete zapsat jednoduché údaje jako jsou webové stránky, svou vizitku, odkaz na YouTube video nebo přístup na vaši Wi-Fi síť, abyste návštěvě nemuseli prozrazovat svá hesla.

Plného potenciálu dosáhnete až s nastavením komplexních úloh. Jeden NFC tag vás například připojí na Wi-Fi síť, spáruje s Bluetooth zařízením, nastaví správnou hlasitost a spustí váš oblíbený playlist.

NFC nálepka u postele vám přepne telefon do nočního režimu, stáhne jas displeje, vypne zvonění a nastaví budík. V autě smartphone spáruje přes Bluetooth a spustí vaši oblíbenou navigaci. Možnosti této aplikace jsou ve verzi pro iOS zatím částečně omezené.

Aplikace, či spíše „švýcarský nožík“, určený pro pokročilé uživatele. S tímto nástrojem si NFC tagy a nálepky nezapíšete, jeho síla je totiž ve čtení informací. Po obsahové stránce uživatelem zapsaných informací zjistí vše a zjistí i vše ostatní, co vám běžné NFC aplikace neprozradí.

S aplikací zjistíte přesný typ a výrobce použité technologie, můžete si exportovat data pro podrobnou analýzu au některých podporovaných kart pro hromadnou dopravu zjistíte i aktuální stav.

Aplikace vám prozradí i detailní technické informace z moderních dokladů totožnosti, osobní údaje však nepřečte. Zde můžete sáhnout po aplikaci ReadID NFC demo, která vám z dokumentu načte dokonce i fotografii jeho majitele. Její používání si zvažte, nakolik pracuje s vašimi osobními údaji.

Jen ke čtení – NFC Reader, NFC App a mnoho dalších
Pokud nepotřebujete zapisovat a spravovat NFC tagy a nálepky, tak si vystačíte is jednoduššími aplikacemi. V nabídce je jich velké množství, vybírejte proto od osvědčených vývojářů as ohledem na funkce a přívětivost uživatelského rozhraní.

Nám se pro Android osvědčila aplikace NFC Reader a pro iOS NFC App, ale v oficiálních obchodech najdete desítky různých alternativ. Znovu upozorňujeme, abyste byli při jejich výběru opatrní a hlavně je nestahovali mimo oficiální obchody od Apple, Google, Amazon a Huawei.

Historie NFC
Počátky NFC sahají až do roku 1983, přesněji k patentu popisujícímu výměnu informací pomocí vysokofrekvenční technologie RFID. Ještě před tím, než se ustálilo označení a popis fungování NFC, se technologie objevila v hračce s tématikou Star Wars.

V herním průmyslu se přitom technologie objevovala pravidelně, ať už ve formě různých interaktivních hraček, nebo v kombinaci postaviček a her určených pro herní konzole.

Během minulého tisíciletí se využití technologie nedrželo žádných pokročilých standardů, ty přišly až v roce 2002 při spolupráci firem Philips a Sony. O dva roky později s pomocí Nokie vniklo NFC Forum, které zastřešuje vývoj technologie iv současnosti.

V roce 2005 to byla právě Nokia, která začala prodávat pro své telefony speciální obaly vybavené technologií NFC. Krátce na to vznikla i specifikace NFC tagů a zlomový moment nastal v roce 2009 vznikem standardu pro přenos kontaktů.

Ve stejném roce se začaly používat karty s NFC čipy v Číně pro městskou hromadnou dopravu. Mezi prvními chytrými telefony vybavenými technologií NFC byla Nokia C7 a Samsung Nexus S.

Zásadní vývoj na poli mobilních plateb začal až v roce 2013 spoluprací společností Samsung a Visa. Apple spustilo svou službu pro platbu mobilem v roce 2015, v současnosti jsou platby chytrými telefony a hodinkami zcela běžné i na nejlevnějších zařízeních.

You may also like

Leave a Comment

O nás

HARDWARE – magazín o hardware, software a mobilwch. Časopis pro všechny geeky.

About Links

Useful Links

Newsletter

Laest News

© Press-Media.cz, Praha 4, Publikujeme PR články. Inzerci na webu zajišťuje Redakce: info@press-media.cz